A NÁRCISZTIKUS szülők árnyékában – Hogyan hat gyermekükre az önzőségük?

A nárcisztikus szülők gyermekei különleges pszichológiai csomaggal indulnak az életben. Ahhoz, hogy megértsük, milyen hatások érik őket, először nézzük meg, milyen egy nárcisztikus szülő.

Ki a nárcisztikus szülő?

A nárcisztikus szülők jellemzően túlzottan önközpontúak, érzelmileg elérhetetlenek, manipulatívak és gyakran a saját szükségleteiket helyezik gyermekük elé. Kétféle fő típust különböztetünk meg:

  1. A grandiózus nárcisztikus: Hataloméhes, önimádó, és azt várja el gyermekétől, hogy tökéletes legyen, és folyamatosan őt dicsérje.
  2. A sebezhető (rejtett) nárcisztikus: Áldozatként tekint magára, érzelmileg zsarol, és úgy érzi, a világ tartozik neki valamivel.

Mindkét típus olyan környezetet teremt, amelyben a gyermek nem lehet önmaga, mert a szülők elvárásai, érzelmi instabilitása és saját belső ürességük minden mást felülír.


Milyen lesz egy nárcisztikus szülőpáros gyermeke?

A gyermek nevelkedése során a következő mintákat veszi át:

  1. Önbizalomhiány és bizonytalanság: Mivel a szülők elvárásai irreálisak, a gyermek sosem érzi magát elég jónak.
  2. Félelem az elutasítástól: A szeretet gyakran feltételekhez kötött („Akkor vagy jó gyerek, ha azt teszed, amit mondok”).
  3. Túlzott alkalmazkodás vagy lázadás: Vagy mindenkinek meg akar felelni, vagy teljesen elutasít minden szabályt.
  4. Empátiahiány vagy túlzott empátia: Egyes gyerekek maguk is nárcisztikussá válnak, mások viszont túlságosan is érzékenyek mások érzelmeire.

Példák a való életből:

  • Az „aranygyermek”: Ha a szülők egyik gyermeket idealizálnak, ő lesz az, aki mindenben tökéletes kell, hogy legyen. A legjobb jegyek, a legszebb kinézet, a legtöbb elismerés. De ha kudarcot vall, szégyennel és büntetéssel kell szembenéznie.
  • A „fekete bárány”: Ha egy gyermek nem teljesíti a szülők elvárásait, folyamatos kritikát kap, és akár ki is rekeszthetik a családból.
  • A láthatatlan gyermek: Egyes gyerekek egyszerűen „eltűnnek” érzelmileg. Mivel a szülők mindig magukkal vannak elfoglalva, ő csendben marad, nem kér figyelmet, és egy idő után megtanulja, hogy az ő szükségletei másodlagosak.

Hogyan hat ez a gyermek felnőtt életére?

Mit épít be a saját életébe?

  1. Kapcsolati problémák: A felnőtt gyerek nehezen bízik meg másokban, vagy épp a nárcisztikus szülők mintáját követve manipulálja a környezetét.
  2. Saját identitásának hiánya: Mivel mindig mások elvárásai szerint kellett élnie, sokszor nem tudja, ki is ő valójában.
  3. Szélsőséges önértékelés: Vagy túlzottan önmagát hibáztatja mindenért, vagy nárcisztikus védelmi mechanizmusokat alakít ki, hogy ne érezze a belső fájdalmat.

Hogyan ismerhetjük fel őket a társadalomban?

A nárcisztikus szülők gyermekei gyakran:

  • Nehezen kérnek segítséget, mert megszokták, hogy az érzelmeiket el kell nyomniuk.
  • Gyakran maximalisták vagy teljesítménykényszeresek.
  • Két véglet között ingadoznak: vagy túlzottan kedvesek és alkalmazkodók, vagy hidegek és manipulatívak.
  • Alacsony önbecsüléssel küzdenek, még akkor is, ha kifelé magabiztosnak tűnnek.

Mit tehetünk?

Ha egy gyermek nárcisztikus szülők mellett nő fel, akkor a következő dolgok segíthetnek neki:

  1. Terápiás támogatás: Egy jó szakember segíthet felismerni és feldolgozni a gyermekkori sebeket.
  2. Önismereti munka: Fontos, hogy a gyermek (majd a felnőtt) megtanulja, hogy az ő érzései és gondolatai is számítanak.
  3. Egészséges határok felállítása: Meg kell tanulnia, hogy nem kell mindig megfelelnie mások elvárásainak.
  4. Pozitív példaképek keresése: Ha a szülők nem nyújtanak szeretetet és támogatást, érdemes más felnőttekhez – például egy mentorhoz, tanárhoz – fordulni.
  5. Kapcsolati minták felismerése: Ha egy nárcisztikus szülő gyermeke felnő, gyakran vonzza a nárcisztikus partnereket is. Tudatos munka szükséges ahhoz, hogy ezt a ciklust megtörje.

A nárcisztikus szülők gyermekei sok nehézséggel küzdenek, de nem törvényszerű, hogy ők is nárcisztikussá válnak. Ha időben felismerjük a jeleket, segíthetünk nekik, hogy önálló, egészséges önértékelésű, boldog felnőttek legyenek. A legfontosabb, hogy olyan környezetet teremtsünk számukra, ahol elfogadják és szeretik őket, feltételek nélkül.

Horváth Valéria

szakértő, tanácsadó