Notice: _load_textdomain_just_in_time függvény helytelenül került meghívásra. Translation loading for the twentyseventeen domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Bővebb információ a Hibakeresés a WordPress-ben helyen. (Ez az üzenet a 6.7.0 verzióban került hozzáadásra.) in /home/fsvdhhbn/domains/horvathvaleria.hu/public_html/wp-includes/functions.php on line 6114
Féltékenység vagy érett önismeret? – Miért félünk a külső szereplőktől a kapcsolatainkban? - HorváthValéria

Féltékenység vagy érett önismeret? – Miért félünk a külső szereplőktől a kapcsolatainkban?

Van egy kényelmetlen igazság, amiről kevesen mernek beszélni: amikor féltékenyek vagyunk, valójában nem a másik hibázik, hanem mi nem nézünk szembe a saját bizonytalanságainkkal. Az a féltékenység, amit úgy érzünk, hogy a másik „provokál”, valójában egy tükör: azt mutatja meg, hol van bennünk hiány, sebezhetőség, és legfőképp: önbizalomhiány.

De mi történik, amikor egy külső szereplő valóban megjelenik a kapcsolatban? Legyen szó egy „ártatlan” kollégáról, egy régi barátról, vagy valakiről, aki láthatóan többet szeretne a partnerünktől – hogyan reagáljunk erre? A legtöbben pánikba esnek, játszmázni kezdenek, vagy kontrollmániássá válnak. De ezek a reakciók valójában nem a másikról szólnak, hanem rólunk.

A féltékenység: önvédelmi mechanizmus vagy önsorsrontás?

A féltékenység alapvetően természetes érzelem. Az emberi lélek ösztönösen fél attól, hogy elveszít valakit, aki fontos számára. Ez rendben van. De mi történik, amikor ez az érzés átcsap kontrollba, vádaskodásba vagy önsajnálatba?

A probléma nem az, hogy megjelenik egy harmadik fél, hanem az, hogy mit kezdünk ezzel az érzéssel. A féltékenység nem a másik ember hibája – a miénk. És ez az a pont, ahol sokan elkezdenek tiltakozni. „De hát ő flörtöl! Ő ad okot rá!” Tényleg? Vagy csak mi interpretáljuk így a helyzetet, mert belül nem vagyunk biztosak önmagunkban?

Miért fáj ennyire egy harmadik fél megjelenése?

A harmadik fél nemcsak a partnerünkhöz, hanem hozzánk is „kapcsolódik”. Ez az ember általában két dolgot hoz felszínre:

  1. A saját bizonytalanságunkat: Elég jó vagyok? Miért nem vagyok elég a partneremnek?
  2. A kapcsolat gyenge pontjait: Mit nem kap meg a partnerem tőlem, amit máshol keres?

Ez persze nem jelenti azt, hogy a harmadik fél megjelenése kifejezetten a te hibád lenne. De azt mutatja, hogy a kapcsolatban van valami, ami figyelmet igényel – és sokszor ez fájdalmas belátás.

5 tabutéma, amit nem akarunk kimondani a féltékenységről

1. A féltékenység önmagad ellensége

Ha hagyod, hogy a féltékenység uralkodjon rajtad, az nemcsak a kapcsolatodat, hanem téged is felemészt. Amikor folyamatosan azt figyeled, mit csinál a másik, elveszíted a kapcsolatot önmagaddal. Mert a fókuszod nem a saját értékeiden, hanem a másik ember cselekedetein van.

2. A „harmadik fél” nem ellenség

Sokan azonnal a külső szereplőt kezdik hibáztatni: „Miért nem tartja tiszteletben a kapcsolatunkat?” De mi van, ha nem is a harmadik fél az igazi probléma? Mi van, ha ő csak egy katalizátor, aki rámutat arra, hogy valami nincs rendben kettőtök között?

3. A partnered nem a tulajdonod

Ez fájni fog, de igaz: senki sem birtokol senkit. A partnered nem a tiéd, és te sem az övé vagy. Az egészséges kapcsolat alapja az, hogy mindketten szabadon döntötök egymás mellett. Ha ez a szabadság megszűnik, a szeretet helyét átveszi a kontroll.

4. A féltékenység a bizalom hiányának jele – önmagaddal szemben is

Amikor féltékenyek vagyunk, azt hisszük, hogy a partnerünkben nem bízunk. De valójában önmagunkban nem bízunk. Nem hisszük el, hogy elég értékesek vagyunk ahhoz, hogy a partnerünk minket válasszon.

5. A harmadik fél nem mindig rossz – néha tanító

Ez talán a legnehezebb felismerés: néha a harmadik fél megjelenése arra sarkall, hogy fejlődjünk. Lehet, hogy a kapcsolatotok kihűlt, és ez az esemény arra ébreszt rá, hogy újra kell építeni a kötődést.

Hogyan kezeljük, ha külső szereplő jelenik meg?

1. Nézz szembe az érzéseiddel

A féltékenység nem ellenség. Figyelmeztet, hogy valami nincs rendben – benned vagy a kapcsolatban. Ülj le, és őszintén kérdezd meg magadtól: mit érzek pontosan, és miért?

2. Kommunikálj őszintén a partnereddel

Ne vádaskodj, ne támadj. Ehelyett mondd el, hogy mit érzel, és miért. Például: „Amikor látom, hogy sokat beszélgetsz vele, bizonytalanul érzem magam, mert attól félek, hogy nem vagyok elég.”

3. Vizsgáld meg a kapcsolatot

Ahelyett, hogy csak a harmadik félre fókuszálnál, nézd meg a kapcsolatotok egészét. Mi az, ami jól működik? Mi az, ami nem? Mit kellene megváltoztatnotok ahhoz, hogy újra erősebb legyen a kötődés?

4. Dolgozz az önbizalmadon

A harmadik fél gyakran azért okoz fájdalmat, mert önmagunkkal nem vagyunk rendben. Építsd az önbizalmadat: fókuszálj arra, hogy miért vagy értékes, és mit hozol a kapcsolatba.

5. Ne félj szakmai segítséget kérni

Ha úgy érzed, hogy a helyzet meghaladja az erődet, keress fel egy párkapcsolati szakértőt vagy terapeutát. Egy külső szem sokat segíthet abban, hogy tisztábban lássátok a helyzetet.

Féltékenység vagy érett önismeret? A döntés a tiéd

A harmadik fél megjelenése lehet válság – vagy lehetőség. Lehet, hogy széthullik tőle a kapcsolat, de az is lehet, hogy megerősödik. A kulcs az, hogy hajlandóak vagytok-e tanulni belőle.

Egy kapcsolat nem attól lesz erős, hogy nincsenek benne kihívások. Hanem attól, hogy a kihívásokkal mit kezdtek. A féltékenység nem az ellenséged – hanem az útjelző táblád. Mutatja, hogy merre kell tovább fejlődnöd, és hol van szükség több bizalomra, több kommunikációra és több szeretetre.

Most pedig te jössz: Te mit tanulsz a féltékenységből? És mit teszel azért, hogy legközelebb ne egy harmadik fél döntsön a kapcsolatod sorsáról?

Horváth Valéria

szaktanácsadó, tréner