Felemelkedés a Lehetőségek Országában

Fejlődés, Fejlődés, Fejlődés! Avagy hogyan legyél Te is milliárdos, boldog, sikeres, kiegyensúlyozott egészséges lelkületű

Üdvözlünk a lehetőségek országában, ahol mindenki másnak van pszichológusa – még a kávéfőződnek is. Ahol a stresszkezelés a napi rutin része, és a boldogságért folytatott harc olyan fontos, mint a friss levegővétel. Amerikában, ahol még a bagel is lehet pszichológiai segítő, aztán hazánkban? Nos, itt szépen lassan kezdjük felfedezni, hogy a lelki egészség gondozása nem luxus, hanem egy életminőséget formáló alapvető tevékenység.

Képzeld el, hogy egy sárga borítójú könyvben elrejtve egy varázslatos formula: Hogyan legyél boldogabb, sikeresebb és gazdagabb egy hónap alatt! De nem, ez nem egy újabb „Varázsolj Sikerrel” könyv, amit csak a kínai piacról szállítanak be, hanem egy szó szerinti recept a boldogságra és sikerre. És tudod mi a legjobb benne? Nem kell megvenned egy fillérért sem!

A titok? Segítséget kérni. Igen, jól olvastad, nem írtam rosszul. A segítség kérés, az, hogy tanácsot, támogatást vagy éppen egy jó ötletet kérsz valakitől, egy olyan szuperképesség, ami egyenes út a boldogsághoz és sikerhez.

De miért van az, hogy az emberek a segítségkérésnek olyan nagy szégyent, vagy még rosszabb, gyengeségnek tekintik? Miért vagyunk mi, emberek, olyanok, mint a büszke oroszlánok?

Nos, az egész a világ legnagyobb tévhitén alapul: Az, hogy „nem kellene segítséget kérnem, mert én egyedül is meg tudok birkózni a problémáimmal”. Na és mit csinálnak a legegészségesebb, legboldogabb és legsikeresebb emberek? Pontosan, segítséget kérnek, mert megértik, hogy egyedül nem lehet mindent megoldani.

De itt jön a különbség azok között, akik csupán túl akarnak élni, és azok között, akik valóban élni akarnak. A különbség a pszichomókusokban rejlik.

Tudod, a pszichomókus az, aki nem csak úgy van, mint egy pszichológus, hanem aki egy kicsit többet tud. Ő az, aki nem csak a fejedbe, hanem a lelkedbe is betekint, segít eligazodni a pokoli forgatagban, amit életnek hívnak.

Vedd példaként a milliárdosokat. Igen, ők is csak emberek, akiknek problémáik vannak, de ők nem a szomszédba, hanem egy pszichomókushoz, tanácsadóhoz  fordulnak, hogy segítséget kérjenek. Például Bill Gates, aki nem csak a Microsoftot, hanem a lelkét is fejleszti, vagy Oprah Winfrey, aki nem csak a showműsorait, hanem a lelki békéjét is gondozza.

De nem csak a gazdagok kérnek segítséget. A legismertebb üzletemberek is tanulnak, fejlődnek. Vedd példaként Elon Muskot, aki nem csak rakétákat, hanem a mentális erőt is fejleszti. Vagy Richard Bransont, aki nem csak légitársaságot, hanem önmagát is fejleszti.

És végül, de nem utolsó sorban, mi, a hétköznapi emberek. Miért szégyen ma segítséget kérni, tanulni, fejlődni? Mert talán azt gondoljuk, hogy csak mi vagyunk a hülyék, akiknek problémáik vannak?

Magyar Depresszió – Hivatalos Pandémia

Az elmúlt időszakban Magyarországon is egy új „betegség” tűnt fel: a Magyar Depresszió. Ingerült bolti vásárlók, kiégett munkaerő, tönkrement kapcsolatok, válások sora. A gyerekek már nem csak a matekot sajnálják, hanem az életüket egyenesen a digitális flusztrációba temetik. Meglátszik az emberek arcán a stressz, olyanok mint egy pocok, aki felzabálta az egész heti mogyorókészletét.

Az amerikaiak tudják, mi a menő

Az Egyesült Államokban mindenki pszichológusokkal körülvéve él. Még a macskák és kutyák is járnak terápiás foglalkozásokra. Az emberek nem szégyellik bevallani, hogy egy kis segítségre van szükségük. De mi van itthon? A pszichológusok itt kevésbé menők, mint egy retro bakelitlemez, amit a kolléga húz elő a padlásról.

Miért nevet az amerikai pszichológus?

Nem, nem azért, mert olvasta a vicces cikkeket a Depresszió Főiskoláról, hanem mert szembenéz a problémákkal. Az amerikaiak nem félnek segítséget kérni, sőt, még a humorban is találnak terápiát. A magyaroknak tanulni kellene tőlük!

Példák a NAGYOKTÓL

A milliárdosok és a hírességek is tudják, hogy a lelki egészség alapja az élet boldogságának. Jeff Bezos nem csak az Amazonnal foglalkozik, hanem rendszeresen konzultál pszichológussal, tanácsadókkal az újabb sikerek érdekében. Oprah Winfrey nem csak a talk show-kat vezeti, hanem életvezetési kurzusokon is részt vesz. Ők tudják, hogy a pénz és a hírnév mellett a boldog és kiegyensúlyozott élet is fontos.

Magyarország, Ébredj Fel!

A nagy kérdés: miért nevetünk mi, magyarok, a pszichomókusokon? Miért szégyelljük elismerni, hogy néha egy kis segítség kell a fejlődéshez? Talán azért, mert a boldogságunkra való törekvés nem olyan stílusos, mint a magyaros gulyás. Vagy mert úgy érezzük, a bajainkkal egyedül kell megbirkóznunk, mint a magyarok a Kárpátokban.

Mi a kiút?

A megoldás nem más, mint egy kis személyes felelősségvállalás és egy nagyobb adag humor. Találd meg a számodra megfelelő szakembert, kurzust, tréninget, ami segít neked. Az élet egy nagy kaland, egyedül nem fog menni. Olyanok vagyunk, mint egy jó pörkölt – a legjobb, ha többen főzzük.

Magyar Pszichológusok: Itt a Te napod!

Magyar pszichomókusok, most van itt az ideje, hogy felvegyétek a kesztyűt (vagy az inkább a terápiás kanapét)! Mutassátok meg, hogy a magyar lelkület és a pszichológiai segítségnyújtás tökéletes párosítás. Legyetek olyan menők, mint az amerikaiak, nevessétek ki a stresszt együtt ügyfeleitekkel!

A boldogság nem kell luxus legyen

Az amerikaiak már megmutatták, hogy a pszichológus nem egy luxus, hanem egy életminőséget javító eszköz. Magyarországon is ideje felismerni, hogy a boldogságért érdemes küzdeni, nem szégyen segítséget kérni. Ne feledjük, a humor a legjobb gyógyír, egy jó nevetés a pszichológusoknak is jól esik.

Legyen a magyar pszichológiai segítségnyújtás, szaktanácsadás, coaching a következő nagy divat, hagyjuk, hogy az amerikaiak azért nevessenek, mert boldogok vagyunk!

De a valóság az, hogy mindenkinek vannak problémái. Az igazi kérdés az, hogy mit teszel ezekkel a problémákkal. Leborulsz a földre és sírsz, vagy felállsz és kérdezed: „Hogyan segíthetnék magamon?”

Tehát barátaim, hagyjuk már ezt a buta büszkeséget, kérjünk segítséget, mert a segítségkérés az igazi szuperképesség. Legyünk mi is pszichomókusok, és segítsünk egymásnak az élet viharában.

Horváth Valéria

szaktanácsadó, tréner