Egykor azt hittük, hogy a nárcizmus csak egy kevésbé ismert pszichológiai jelenség, amely csak néhány kivételes egyénben manifesztálódik. Azonban, napjainkban úgy tűnik, mintha a nárcizmus mindenfelé lenne. A közösségi média hódításával úgy érezzük, hogy mindenki egy kicsit nárcisztikus. De ez valójában csak egy általánosítás, egy félreértés, amely torzítja a valóságot.
Fontos tisztázni, hogy minden emberben vannak nárcisztikus hajlamok és reakciók bizonyos helyzetekben. Ez nem azt jelenti, hogy mindenki nárcisztikus, ahogy az sem, hogy mindenki egyenlően osztozik az önző vagy a nárcisztikus viselkedésben. A nárcisztikus viselkedés egy skálán mozog, mindenki máshol helyezkedik el rajta.
Az emberek gyakran tévesen azonosítják a nárcizmust a magabiztossággal vagy az erélyességgel, de ez egyáltalán nem így van. A nárcisztikus viselkedés lényege a túlzott önközpontúság, az empátia hiánya és a mások manipulálása vagy kihasználása az egyén saját hasznára. Csak azért, mert valaki határozottan kiáll azért, amiben hisz, vagy magabiztosan képviseli véleményét, még nem teszi őket nárcisztikussá.
Ahogy az asztrológiai jegyek is csak általánosítások, amelyek nem minden esetben alkalmazhatóak egyedi személyiségekre, úgy a nárcisztikus tulajdonságok is csak egy részét teszik ki az emberi viselkedésnek. Mindannyian egyedi egyének vagyunk, viselkedésünket sokféle tényező befolyásolja, beleértve a környezetünket, a nevelésünket, a személyes tapasztalatainkat is.
A közösségi média világában könnyű összekeverni a valódi nárcisztikus viselkedést azzal, amikor az emberek egyszerűen megosztják életüket vagy véleményüket. Az online térben mindenki kiállhat és hangot adhat véleményének, ami azt jelentené, hogy mindenki nárcisztikus lenne?! De ez csak az internet és a valóság közötti különbség.
Fontos megértenünk, hogy a nárcizmus nem valami, amit egyszerűen „elkapni” lehet, ahogy az sem, hogy mindenki automatikusan nárcisztikussá válik, csak mert erélyesebben vagy hangosabban képviseli a véleményét. A nárcisztikus viselkedés egy komplex jelenség, amelynek sokféle tényezője van, nem szabad könnyen összekevernünk a mindennapi magabiztossággal vagy határozottsággal.
Tehát, mielőtt mindenkit nárcisztikusnak bélyegeznénk, gondoljuk át, mi is valójában a nárcizmus, hogyan nyilvánul meg az emberek viselkedésében. Ne hagyjuk, hogy az általánosítások és a közösségi média torzítsák a valóságot. Mindannyian egyedi egyének vagyunk, viselkedésünket számos tényező befolyásolja. Legyünk tudatosak és megértőek egymással, ne hagyjuk, hogy a nárcizmus árnyéka beárnyékolja az emberi kapcsolatainkat és társadalmunkat.
Horváth Valéria
szaktanácsadó, tréner