Notice: _load_textdomain_just_in_time függvény helytelenül került meghívásra. A(z) twentyseventeen domain fordításának betöltése túl korán indult el. Ez általában azt jelzi, hogy a beépülő modulban vagy témában lévő kódok túl korán futnak le. A fordításokat a init műveletnél vagy később kell betölteni. Bővebb információ a Hibakeresés a WordPress-ben helyen. (Ez az üzenet a 6.7.0 verzióban került hozzáadásra.) in /home/fsvdhhbn/domains/horvathvaleria.hu/public_html/wp-includes/functions.php on line 6114
Mit él át egy gyermek a válás alatt és után? Tanulságok valófélben lévő szülőknek - HorváthValéria

Mit él át egy gyermek a válás alatt és után? Tanulságok valófélben lévő szülőknek

Egy válás megviselhet minden érintettet, de a legnagyobb hatást talán a gyerekek élik meg, akik kénytelenek szembesülni szüleik konfliktusaival, fájdalmával, és sokszor a két tűz közé kerülnek. A szülők válása olyan mély nyomokat hagyhat egy gyermek életében, melyek évtizedeken át hatással lehetnek az érzelmi és mentális világukra. Ebben a cikkben feltárjuk, hogy milyen hatással van a válás egy gyermek lelki fejlődésére, és megvizsgáljuk, milyen hosszú távú következményei lehetnek annak, ha a szülők nem képesek békésen elválni.

Gyermekkori traumák: a válás és veszekedések mély sebeket hagyhatnak

Egy válás során a gyermek biztonságérzete az egyik legnagyobb veszteség. Amikor a család egysége felbomlik, a gyermek kénytelen szembenézni azzal, hogy a világ, amit addig ismertek, szétesik. Ha a szülők gyakran veszekednek, és a gyermek tanúja lesz ezeknek a konfliktusoknak, még mélyebbre ivódhat belé a bizonytalanság érzése. A családi béke hiánya, a szülők közötti feszültség olyan érzelmi terhet ró a gyermekre, amit ő maga még nem biztos, hogy fel tud dolgozni.

A veszekedések során a gyermek gyakran kénytelen eldönteni, hogy kinek az oldalára álljon, ami belső konfliktust és bűntudatot okoz. Sokszor előfordul, hogy a szülők akaratlanul is manipulálják a gyereket, vagy próbálják őt „szövetségesként” maguk mellé állítani. Ez a fajta helyzet súlyosan befolyásolja a gyermek önértékelését, érzelmi stabilitását, és hosszú távon hozzájárulhat olyan pszichológiai problémák kialakulásához, mint a szorongás és a depresszió.

Hogyan hat ki a válás a gyermek érzelmi fejlődésére?

A válás, különösen, ha az elmérgesedik, olyan érzéseket válthat ki a gyermekben, mint a félelem, a szomorúság, a harag és a bűntudat. Ezek az érzelmek hosszú távon is fennmaradhatnak, és kihatással lehetnek a gyermek felnőttkori kapcsolataira is. Egy olyan gyerek, aki azt élte meg, hogy a szülei elváltak, és ennek során veszekedtek, nehezen bízik majd meg másokban, és könnyen érezheti úgy, hogy a kapcsolatok törékenyek, nem biztosak.

A bizalomhiány gyakran megakadályozza, hogy egy felnőtt később egészséges, stabil kapcsolatokat alakítson ki. A válás következtében a gyerekek gyakran olyan hiedelmekkel nőnek fel, mint például „a szerelem nem tart örökké” vagy „bármikor otthagyhatnak”. Ez a „belső program” sokszor arra ösztönzi őket, hogy még felnőttként is védekezzenek az érzelmi közelség ellen, így nem mernek teljesen nyitottak lenni partnereikkel, vagy túlzottan ragaszkodóak, birtoklóak lesznek.

Érzelmi problémák, pszichoszomatikus betegségek

A válással járó érzelmi megterhelés gyakran okoz testi tüneteket is. Sok gyermek, aki nehéz válást élt meg, hajlamos a pszichoszomatikus betegségekre, például gyakori fejfájásra, gyomorpanaszokra vagy alvászavarokra. A stressz, amelyet az ilyen érzelmi helyzetek okoznak, közvetlen hatással lehet a gyermek fizikai jólétére. Azok a gyerekek, akik ilyen környezetben nőnek fel, gyakran gyengébb immunrendszerrel rendelkeznek, mivel a folyamatos stressz leterheli a szervezetüket.

További érzelmi problémák közé tartozik az önbizalomhiány, a kudarctól való félelem, valamint az önállóság elutasítása. Ezek a gyerekek gyakran tartanak attól, hogy valamit rosszul csinálnak, mert úgy érzik, hogy a szülők válása az ő hibájuk volt, bármennyire is biztosítják őket az ellenkezőjéről.

Mit tehetnek a szülők, hogy megóvják gyermeküket?

Az első és legfontosabb, hogy a szülők megpróbáljanak civilizáltan elválni, még akkor is, ha ez fájdalmas és nehéz. Ha a gyerek látja, hogy a szülők tisztelettel bánnak egymással, az megerősíti az ő érzelmi stabilitását is. Próbáljanak meg elkerülni minden olyan szituációt, ahol a gyermek tanúja lehet a veszekedésnek, és ügyeljenek arra, hogy ne vonják be őt a felnőttek problémáiba.

A kommunikáció és a szeretet kimutatása a válás után is kulcsfontosságú. Ha a gyerek érzi, hogy mindkét szülő ugyanúgy szereti őt, és biztonságban van, az csökkentheti az érzelmi terheket. A gyermekkel való beszélgetés is segíthet: fontos, hogy a szülők meghallgassák őt, teret adjanak az érzéseinek, és biztosítsák afelől, hogy ő nem felelős a történtekért.

A szülők saját magukra is figyeljenek: ha úgy érzik, hogy a válás túl nagy teher, érdemes szakértő segítségét kérniük. A válás feldolgozása és az érzelmi egyensúly visszanyerése a szülőknél is időt igényel, de csak egy mentálisan stabil szülő tud igazi támasz lenni a gyermeke számára.

A tanulság: a gyermeket sose használjuk fegyverként

Egy válás érzelmi hullámvasút, amelyben a gyerek számára az egyetlen kapaszkodó a szülők viselkedése. Az a szülő, aki képes békésen és tiszteletteljesen kezelni a helyzetet, nemcsak a saját életét, hanem gyermeke jövőjét is védelmezi. A szülők feladata, hogy példát mutassanak, hogy az érzelmek kezelését és a konfliktusok megoldását ne a veszekedésen és a megbántáson keresztül tanítsák meg.

A válás nem a vég, de egy új kezdet lehet. Ha a szülők képesek szeretettel és érettséggel kezelni ezt a nehéz helyzetet, akkor a gyermek számára is csökkenthető az ezzel járó fájdalom és bizonytalanság. A legfontosabb pedig, hogy a gyermek megkapja azt a biztonságot, amelyre a lelki és érzelmi fejlődéséhez szüksége van.

Horváth Valéria

szaktanácsadó, tréner